Передостання добірка пам’ятників Тернопільщини охоплює видатні постаті українського народу.
Таких постаментів у Файному понад два десятки. Проте, на жаль, інформація збереглася лише про деякі з них.
Пам’ятник Данилові Галицькому
Ще один з чи не найпопулярніших постаментів Тернополя. Щоправда, в народі його називають «біля коня». Знаходиться пам’ятник видатному князеві на Майдані Волі – між Тернопільським палацом та катедрою (Архикатедральним собором).
Офіційно пам’ятник з карбованої міді відкрили 5 жовтня 2002 року. Архітектором став відомий митець Олександр Міщук.
Князя, одягненого в обладунки й з мечем та щитом у руках, автор зобразив верхи на коні. Усе для того, аби підкреслити велич можновладця.
До слова, відкрили пам’ятник у Файному до 800 річниці народження першого короля Русі.
Погруддя Богдана Лепкого
Не Володимиром Гнатюком єдиним… Ще один навчальний заклад Тернополя (загальноосвітня школа №14) вирішив увіковічити пам’ять відомого українського прозаїка, поета, історика літератури. Так, 30 вересня 2011 біля центрального входу встановили погруддя Богдана Лепкого. Скульптором проєкту став Леонід Яворський.
До слова, школа №14 названа на честь Богдана Лепкого. А відкриття погруддя було приурочене 70-річчю з дня смерті відомого літератора.
Пам’ятник Соломії Крушельницькій
Коротко ми вже згадували постамент відомій оперній співачці. Проте цікавих фактів про скульптуру є декілька й не згадати їх – гріх!
Забігаючи наперед, скажу, пам’ятник Соломії Крушельницькій – це перший в Тернополі постамент жінці й перший пам’ятник-монумент цій оперній співачці у повний зріст у світі.
Офіційно постамент мисткині у Тернополі в сквері імені Тараса Шевченка відкрили 22 серпня 2010. Над композицією одночасно працювало кілька авторів: скульптори брати Сухорські та Володимир Стасюк, архітектор Ізабелля Ткачук. В роботі їм також допомагали Анатолій Водоп’ян та Данило Чепіль.
До слова, висота пам’ятника аж 3,8 метра, а вага – понад 3,5 т.
Зауважу, ідея створити монумент Соломії Крушельницькій з’явилася ще у 1989 році. Тоді його планували встановити біля однойменного музичного училища. Ба більше, там навіть заклали камінь, проте проєкт так і не реалізували.
Погруддя Ярослава Стецька
На бульварі імені Тараса Шевченка, одразу поблизу однойменного драмтеатру, розташоване погруддя Ярослава Стецька.
Увіковічили українського військового та політичного діяча в 1998 році. Автором проєкту став знаний скульптор Микола Невеселий. Більше відомостей про постамент, на жаль, немає.
Усі пам’ятники можна побачити безкоштовно.
Христина СЛОТА
Коментувати