Антисептики для домашньої аптечки: які вибрати

Антисептики – лікарські засоби, які призначають для знезараження шкіри, слизових оболонок, опі­кової та ранової поверхні. Одним із найпоширеніших представників цієї групи є Хлоргексидин.

Антисептики проявляють бактеріостатичну та бактерицидну дію. Окремою їх групою є дезінфікуючі засоби. Їх призначають для впливу на мікроорганізми, що перебувають у навколишньому середовищі – у приміщенні, на одязі, предметах догляду.

Які мають бути антисептики

Антисептики та дезінфікуючі засоби повинні відповідати таким вимогам:

  • ши­рокий спектр мікроорганізмів, на які вони діють;
  • швидка дія;
  • достатня активність;
  • мають бути хімічно стійкими;
  • доступними для широкого застосування;
  • не повинні пошкоджувати оброблювані предмети;
  • не повинні справляти місцевий подразнювальний, алергізивний і токсичний впливи;
  • мати тривалий ефект.

Більшості вимог відповідають наступні препарати: Хлоргексидин, Бетадин, Йод, Перекис водню.

Як працюють антисептики

Механізми протимікробної дії більшості антисептиків і дезінфікувальних засобів зу­мовлені руйнацією білка клітинної стінки мікроорганізмів, порушенням проникності мембран або гальмуванням активності ферментів. Це зрештою при­зводить до порушення основних метаболічних процесів бактерій і викликає їхню загибель. Розглянемо ефективні антисептичні засоби.

Хлоргексидин

Він має властивості препаратів хлору та детергентів, проявляє швидку та ви­ражену антибактеріальну та фунгіцидну дію. Має бактери­цидний ефект до бактерій, мікробних спор, вірусів, найпростіших, грибів.

Йод

Розчин йоду спиртовий призначають для обробки ранової по­верхні, при фурункульозі, грибкових захворюваннях шкіри, як подразнювальний, від­волікальний засіб при міозитах, невралгіях.

Калію йодид призначають в очних краплях, зовнішньо при грибкових ураженнях кон’юнктиви, рогівки та повік, катаракті, помутнінні рогівки та склистого тіла.

Бетадин

Повідон-йод (бетадин, йодобак), що містить поверхнево-активну речовину, во­лодіє вираженим бактерицидним, фунгіцидним, вибірковим проти­вірусним та антипротозойним ефектом, а також не має подразнювальної дії.

Перекис водню

Перекис, як і калій перманганат, входить в групу окисників. Він порушує перебіг окисно-відновних процесів у мікроорганізмах і призводить до їхньої загибелі. У тканинах під час взаємодії ферменту з перекисом водню утворюється кисень, який є слабким протимікробним агентом. Молекулярний ки­сень у вигляді піни, що утворюється, сприяє вимиванню з ран гною, згустків крові, тканинного детриту. Перекис водню посилює зсідання крові, виявляє дезодоруючий і відбілювальний вплив.

Саме ці засоби варто тримати в аптечці вдома, вони безпечні у використанні та допоможуть у невідкладних ситуаціях.

Коментувати

Попередня стаття

Фірст казино: сучасний стиль, багато ігор і хороші бонуси

Наступна стаття

Мобільний додаток для ставок на спорт: як завантажити для Android та iOS