Рак прямої кишки виведений в окрему нозологічну одиницю, проте багато його аспектів перетинаються зі злоякісними утвореннями ободової кишки, тому в клінічній практиці часто говорять про колоректальний рак.
Щорічно у світі виявляється близько 800 тисяч нових випадків колоректального раку та близько 400 тисяч смертей від нього.
Рак прямої кишки займає третє місце у структурі смертності від злоякісних новоутворень у чоловіків та жінок. Для людини з діагнозом «рак прямої кишки» важливо знайти досвідченого онколога-хірурга, який зможе правильно поставити діагноз і успішно провести операцію. У клініці Medical Plaza працюють одні з найкращих онкохірургів, ознайомитись можна на сайті клініки https://medicalplaza.ua/uk/rak-pryamoyi-kiski.
Фактори ризику:
- харчування (недостатній вміст клітковини в їжі, велике вживання червоного м’яса, порушення питного режиму);
- спадково-генетичні фактори (від 18 до 35% всіх випадків раку прямої кишки має спадкове походження);
- поліпи та поліпози товстої кишки;
- хронічні запальні захворювання прямої кишки (хронічний парапроктит);
- ВІЛ інфекція;
- хвороби, що передаються статевим шляхом.
Симптоми
Безсимптомний перебіг раку прямої кишки зустрічається не більше, ніж у 2-2,5% хворих.
Характерними симптомами є:
- біль (у 15% хворих пов’язана з актом дефекації, при локалізації у верхньо-ампулярному та ректосигмоїдному відділі – непостійні, переймоподібні внизу живота);
- патологічні виділення (кровотечі, гній);
- розлади функції кишечника (почуття неповного спорожнення, тенезми);
- анемія;
- втрата ваги – 40-50%, іноді єдиний привід для звернення до лікаря.
Діагностика раку прямої кишки
Діагноз встановлюється на підставі даних скарг, анамнезу, огляду, даних інструментальних та лабораторних методів обстеження, морфологічного дослідження пухлинного матеріалу.
Первинна пухлина оцінюється за допомогою наступних методів дослідження:
- ендоскопічні методи (ректороманоскопія, колоноскопія);
- рентгенологічні методи (ірригоскопія), що дозволяє досліджувати вищележачі відділи кишки при пухлинному стенозі, коли ендоскопія неможлива;
- ендоУЗД;
- КТ або МРТ черевної порожнини та малого тазу з контрастним посиленням;
- ПЕТ-КТ (за показаннями).
При підозрі на вторинні зміни (метастази) в органах та системах призначається додатковий ряд досліджень.
Лікування раку прямої кишки
Стандартним підходом при даній патології є травматична операція видалення прямої кишки з тимчасовим формуванням кишкової стоми або ендоскопічне видалення за допомогою колоноскопа, яке не є радикальним і несе в собі високий ризик повторного росту пухлини.
У нашій клініці ми запропонуємо Вам радикальне видалення подібної пухлини, виконане через анальний канал за допомогою сучасних ендолапароскопічних інструментів та джерел високої енергії.
Суть даного щадного методу полягає у видаленні частини кишки, де знаходиться пухлина, з подальшим відновленням дефекту, за допомогою спеціальних хірургічних ниток, які забезпечують надійну герметичність. Ця методика дозволяє видаляти навіть пухлини, розташовані на рівні 15 см. Після отримання результатів гістологічного дослідження віддаленої пухлини, приймається остаточне рішення. Якщо пухлина проростає не глибше за середину підслизового шару, то більше не потрібно ніякого лікування. У разі глибшого проростання пухлиною або наявності інших факторів негативного прогнозу необхідно або виконати лапароскопічне сфінктерозберігаюче видалення прямої кишки, або провести хіміопроменеву терапію.
Переваги:
- мінімальна травматичність;
- відсутність кишкової стоми;
- збереження прямої кишки;
- обґрунтований підхід до необхідності видалення прямої кишки.
Екстирпація прямої кишки
При розташуванні пухлини в безпосередній близькості від заднього проходу класичною операцією є черевно-промежинна екстирпація прямої кишки, коли вся пряма кишка видаляється з заднім проходом. Промежина ушивається наглухо, а на передній черевній стінці формується постійний протиприродний анус. Однак у половині випадків можна уникнути подібної долі. Провівши першим етапом хіміопроменеву терапію і отримавши зменшення розмірів пухлини, ми можемо Вам запропонувати сфінктерозберігаючу операцію, виконану лапароскопічно, тобто через проколи. При цьому, для максимальної компенсації прямої кишки виконується її реконструкція шляхом формування резервуара з відділу товстої кишки, що прискорює час відновлення функції після операції та знижує ризики післяопераційних ускладнень.
Навіть якщо пухлина торкнулася частини заднього проходу, можна зберегти здорову частину сфінктера і змоделювати його, виконавши пластику зі своїх тканин. Такі операції вимагають тимчасового формування кишкової стоми на 2 місяці для створення оптимальних умов загоєння. Після загоєння проводиться контрольне обстеження та протиприродний анус ліквідується з місцевого доступу без серединного розрізу. Для подальшої реабілітації Ви отримаєте докладні поради.
Перевага:
- мінімальна крововтрата;
- швидке відновлення;
- реконструкція втрачених органів;
- збереження природного перебігу кишечника;
- відсутність постійної кишкової стоми.
Органозберігаюча операція при раці прямої кишки
Якщо на фоні хіміопроменевого лікування досягнуто вираженого ефекту і пухлина суттєво зменшилася, можливий варіант видалення залишкової пухлини через задній прохід і, відповідно, збереження прямої кишки. У такому разі, функція прямої кишки практично не страждає.
Переваги:
- мінімальна травма;
- відсутність кишкової стоми;
- збереження прямої кишки.
Лапароскопічна операція при раку прямої кишки
При розташуванні пухлини у верхніх відділах прямої кишки ми виконуємо лапароскопічну операцію, з’єднуючи краї кишок один з одним за допомогою ендоскопічних зшиваючіх апаратів. Всі маніпуляції виконуються лапароскопічно, а для вилучення віддаленої частини кишки виконується мінімальний надріз у надлобковій ділянці (або в області раніше існуючого післяопераційного рубця, якщо такий був), що дає чудовий косметичний ефект.
Переваги:
- мінімальна крововтрата;
- мінімальний надріз;
- швидке відновлення;
- відсутність протиприродного анусу.
Нові технології у лікуванні раку прямої кишки
Нами використовується найновіша технологія видалення прямої кишки через задній прохід, так звана трансанальна мезоректумектомія, при пухлинах, розташованих у нижньому та середньому відділах прямої кишки.
Великою перевагою цієї операції є те, що вона може бути виконана однаково успішно у чоловіків та жінок, незалежно від ступеня ожиріння та розмірів пухлини.
Достоїнствами цього втручання є можливість видалення прямої кишки через задній прохід, що дозволяє уникнути розрізу на передній черевній стінці, і створення міжкишкового з’єднання навіть за низького розташування пухлини за рахунок застосування нової технології формування анастомозу, що призводить до кращих функціональних результатів.
Переваги:
- мінімальна травма;
- мінімальна крововтрата;
- збереження природного перебігу кишечника;
- краща функція сфінктера;
- швидке відновлення.
Подальша тактика лікування та спостереження залежить від результатів гістологічного дослідження видаленого препарату. При необхідності можливе призначення післяопераційної хіміотерапії. Крім того, необхідне регулярне обстеження протягом 5 років та спостереження у лікаря онколога.
Коментувати