10 цікавих фактів про древнє місто Збараж

Невеличке містечко на північному-сході Тернопільщини – районний центр Збараж славиться унікальною історією та концентрацією пам’яток.

Усе це у поєднанні з мальовничою природою створює особливий настрій.

Аби вас у цьому переконати, пропоную ознайомитися з добіркою цікавих фактів. Отже, поїхали:

  1. Місто історичних пам’яток. Це неофіційна назва Збаража. Й не дивно. Про багату культуру й історію тут говорять на кожному кроці. Й говорять не самі люди, а будинки, вулиці, пам’ятники, виставкові предмети, згадки в книгах тощо. Загалом таких пам’яток назбиралося кілька тисяч. Уявіть, лише в місцевому музеї є понад 11000 експонатів! Навіть дня не вистачить, аби все оглянути. До слова, Збараж офіційно входить до 39 міст України з найбільшою кількістю історичних пам’яток.
  2. Гідроелектростанція з минулого. Йдеться про водяний млин, зведений ще на початку ХVІ століття. Конструкцію не лише вдалося зберегти, але й свого часу модернізувати. Так, у 1912-му млин перетворили на гідроелектростанцію. Сьогодні споруда в занедбаному стані.
  3. Найдревніші поселення Тернопільщини. На околицях Збаража досі тривають археологічні розкопки. Так вдалося знайти мезолітичну стоянку, датовану восьмим тисячоліттям до нашої ери. Власне це й було чи не перше поселення. Також тут знайдені зразки трипільської та черняхівської культур і не тільки.
  4. Постійні перебудови. Найвідоміша споруда міста – збаразький замок – з моменту першого зведення зазнала численних руйнувань. До прикладу, лише у 1474-му та 1598-му її до каменю розбирали татари. Тому сьогодні можна побачити далеко не першу версію фортифікаційної споруди.
  5. Місце зраджених душ. Йдеться про Збаразький договір, підписання якого не лише скоротило чисельність козацького війська й пошило в дурні Богдана Хмельницького, але й на довгі століття залишило чисельні українські землі під владою Речі Посполитої.
  6. Знані гостини. Якщо вірити історії, у 1707-му саме у Збаражі розважалися гетьман Іван Мазепа й король Петро І.
  7. Храмова архітектура століть. У Збаражі можна побачити сакральні будівлі майже кожної з епох. Йдеться про: синагогу (1537-й), Спасо-Преображенську церкву (1600-й), костел і монастир отців Бернардинців (1627-й), Успенську церкву (1755-й), Воскресенську церкву (1764-й); церкву святих Петра і Павла (1990-ті), церкву Покрови Пресвятої Богородиці (будівництво триває досі). Деякі святині збережені після реставрації, інші – в напівзруйнованому стані.
  8. Малий некрополь. А точніше, аж два. Один розташований на міському цвинтарі, другий – у парку Хмельницького.
  9. Ювілейна монета. Збараж – одне з небагатьох міст України, яке за ініціативи НБУ використали на зображенні грошей. Йдеться про ювілейну монету номіналом у п’ять гривень та вагою в 16,54 г. Її створили до 800-річчя Збаража.
  10. Запаси срібла. За кількома науковими джерелами відомо, що землі Збаража ховають в собі усі скарби минулих століть. А саме – золото й срібло польських королів, татарський ханів тощо. Підтвердження цьому археологи знайшли в далеких 1930-х. Так, тоді розкопали срібний скарб вагою понад пів кілограма. Сьогодні він знаходиться в одному з музеїв Варшави.

Підготувала Христина СЛОТА

Читайте також:
Лице Одіна та некрополь: 10 цікавих фактів про Гусятин

Коментувати

Попередня стаття

У Тернополі склали адмінпротокол на жінку, яка жебракувала з дитиною на руках

Наступна стаття

Коронавірус на Тернопільщині сьогодні: статистика за 5 грудня