Одне з найцікавіших та найкрасивіших міст Тернопільщини розкинулося південніше обласного центру. Сюди щороку приїздить чимало туристів. І причин для цього – багацько.
Аби це підтвердити, пропоную ознайомитися з рядом цікавинок. Отже, поїхали:
- Одне з найдавніших міст. Перша згадка про Теребовлю датується 1097-м роком («Повість минулих літ»). Власне цю дату вважають періодом заснування. Завдяки цьому місто не лише чи не найстаріше в області, але й в усій Україні.
- Кілька назв. Від моменту заснування місто називали по-різному: Теребовля, Трембовля, Требевле, Теребовль (літописна назва). Щоправда, варіації залежали від того, хто говорив про населений пункт (поляки, араби тощо).
- Войовнича топоніміка. Більшість науковців вважають, що назва міста пішла від староукраїнського «теребити» у значенні «викорчовувати», «виламувати», «перебивати», «чистити». Ймовірно, кочові племена, зауваживши вдалу місцину, очистили її від всього лишнього – дерев, людей тощо. Власне «теребити» вперше згадується в Іпатіївському літописі 1014-го року в значенні «очищати напролом».
- Сумна легенда. З назвою міста пов’язана легенда. Згідно з нею, колись тут від рук загарбників помер місцевий князь з двома синами. На їхніх могилах поставили три хрести, які в народі ознаменували «три болі». Згодом так почали називати місцевість – Триболя, Тримбовля, Трембовля.
- Найбільші перепади висот. Теребовля має ще одну унікальність – географічну. І йдеться не тільки про вдале розташування. Річ у тім, що між найвищою та найнижчою точками міста різниця в 90 метрів! Таким не можуть похвалитися навіть високогірні населені пункти.
- Тисячолітній бізнес. Йдеться про відомий на всю Україну Застіноцький кар’єр (або як ще його називають, теребовлянський пісковик). Перша згадка про нього (як про розроблену ділянку) датується 1430-м роком. Проте історики мають підстави вважати, що роботи з видобування матеріалів тут велися ще на початку Х ст.
- Численні руйнування. Теребовлянці – направду працьовитий народ. Про це свідчить сама історія. Так, від початку заснування місто руйнували (моментами майже вщент) понад сотню разів! Ви тільки вдумайтеся в цю цифру! І всі рази адміністративну одиницю не лише відбудовували, але й робили могутнішою.
- Особливі привілеї. Теребовлю цінували всі правителі (польські, австрійські). Одним з підтверджень цього є скасування податків на вісім років королем Яном Ольбрахтом. До слова, інші українські міста не можуть похвалитися таким привілеєм. Зауважу, місто звільняли від податків також у 1518 та 1530-му роках.
- Рух опору та власний гніт. Чи не найгірше людям стало під час захоплення міста Северином Наливайком в 1594-му. Тоді містян обклали такими податками, що жителі вдалися до втечі. Хто не мав змоги тікати, продавав та віддавав все – майно, худобу тощо.
- Сучасні та давні унікальності. Теребовля – одне з небагатьох міст України, якому вдалося зберегти історичні споруди, пам’ятки тощо. Тут їх побачити можна з десяток. Чи не найгарнішими та найпопулярнішими серед туристів є: Плебанівський віадук (близька околиця райцентру; 1896-й рік зведення), Народний дім (збудований на мурах XVII ст), Пам’ятник майбутньому студенту, Теребовлянський замок (будівництво почалося 1366-го), костел св. Петра і Павла (1924-й рік).
Більше цікавого про Теребовлю читайте на Тернополісі вже наступного місяця!
Христина СЛОТА
Читайте також:
Цікаві факти про Підгайці: зять Трампа та неземні скарби
Коментувати