Позаду відбіркові етапи єврокубкових турнірів і традиційне жеребкування наприкінці серпня розподілило найкращі клуби Європи на груповому раунді.
А отже, саме час поговорити про перспективи боротьби у таблиці коефіцієнтів УЄФА, яка і визначає представництво тієї чи іншої країни у наступних єврокубкових сезонах.
Україна, нагадаємо, в сезоні-2022/23 вже втратила пряме представництво в Лізі Чемпіонів, яке мала протягом багатьох останніх років. Тепер чемпіон нашої країни також буде пробиватися до групового раунду через кваліфікаційні змагання, однак, на відміну від срібного призера — через, так званий, «шлях чемпіонів».
Як показує практика, нашим командам дуже не просто пройти цей важкий відбір — на прохід претендують десятки команд, які розглядають участь у Лізі Чемпіонів як основне завдання на сезон. У той же час, місць у груповому раунді для учасників кваліфікації УЄФА тепер відводить лише шість. Тому, сподіватимемося, що наступний сезон буде лише прикрим випадком, і надалі Україна поверне собі пряме представництво в Лізі Чемпіонів.
Тому так важливо посісти місце в десятці таблиці коефіцієнтів УЄФА за підсумком цього сезону, адже воно дасть змогу чемпіону країни грати в Лізі Чемпіонів напряму. Та за нього очікується дуже запекла боротьба.
Тут саме час розповісти, можливо хтось і не знає, який саме принцип формування таблиці коефіцієнтів УЄФА. За підсумком кожного сезону кількість набраних очків усіма командами країни сумується і ділиться на кількість команд, які брали участь у єврокубках від країни в цьому сезоні.
Таким чином визначається коефіцієнт сезону для кожної країни. Таблиця ж формується з сум цих коефіцієнтів за 5 останніх років. І вже на основі остаточної п’ятирічної таблиці формується представництво клубів на майбутній сезон. Тобто за підсумком сезонів 2017-22 рр. — представництво сформується на сезон-2023/24 рр.
Отож, станом на початок групового раунду цього сезону верхня частина таблиці коефіцієнтів має ось такий вигляд:
Таблиця коефіциєнтів УЄФА 2021/2022 після 26 серпня 2021 року
|
У цій таблиці після назви країни йдуть: сумарний коефіцієнт за 5 років, коефіцієнт за цей сезон (щоб відслідкувати нинішню динаміку), кількість набраних очків клубами у цьому сезоні, кількість команд, які стартували на початку/залишилися сьогодні (в дужках — в Лізі Чемпіонів), і різниця очків, які нині потрібно набрати клубам країни, щоб обійти наступного конкурента.
Як бачимо, головним суперником України в боротьбі за десятку на цей сезон є Росія, хоча Австрія і Шотландія також у межах досяжності. У той же час суперникам знизу обійти нас можливо лише у випадку супервдалого виступу і нашої суцільної невдачі, що малоймовірно. Тому розглянемо шанси країн, які нині посідають позиції з восьмої до одинадцятої, у боротьбі за десятку.
Австрія
Щоб обійти цю країну нашим клубам потрібно набрати на 8 очків більше. Зважаючи на те, що і Динамо, і Шахтар потрапили у своєрідні «групи смерті» в Лізі Чемпіонів, а Зоря виступає дуже нестабільно, зробити це буде вкрай важко.
Тим більше, що від нас у єврокубках залишилося 3 клуби, а від Австрії — чотири (вибула лише віденська Аустрія). Причому найсильніший клуб «Зальцбург» потрапив у досить прохідну групу Ліги Чемпіонів — з Севільєю, Ліллем і Вольфсбургом.
Відразу дві команди від Австрії пробилися до групового раунду Ліги Європи. Столичний Рапід, нагадаємо, на шляху «знищив» нашу Зорю, а Штурм із Граца переміг словенську Муру.
Ще один клуб — ЛАСК із Лінца — гратиме в груповому етапі Континентальної ліги, і для цього здолав сербську Войводіну і шотландський Сент-Джонстон. Як бачимо, всі австрійські учасники, як то кажуть, «на ходу», і чекати від них подарунків долі для України не варто.
Шотландія
Щоб дістати Шотландію нам потрібно набрати більше на 6 очків. Клуби цієї країни виступають поки дуже слабко. Гранди не пробилися до Ліги Чемпіонів, але виступатимуть у Лізі Європи, а решта — взагалі повилітали.
Чемпіон Глазго Рейнджерс поступився уже на стадії 3-го кваліфікаційного етапу Ліги Чемпіонів шведському Мальме. Щоправда потім, завдяки одному забитому голу за два матчі, переміг вірменський Алашкерт і пройшов до Ліги Європи.
Селтик в Лізі Чемпіонів вилетів від датського Мідтьюланна в другому кваліфікаційному раунді. Проте в Лізі Європи переміг чеський Яблонець і голландський АЗ і буде грати в груповому раунді.
А ось інші клуби вже вибули: Сент-Джонстон програв у Лізі Європи Галатасараю, а у Лізі конференцій ЛАСКу. Хіберніан переміг Санта-Колому із Андорри, але програв хорватській Рієці. Найвдаліше йшов турнірним шляхом Абердін, який послідовно пройшов шведський Хеккен, ісландський Брейдаблік, але в останньому кваліфікаційному раунді Ліги конференцій вилетів від азербайджанського Карабаха.
Як бачимо, в шотландців не все гаразд цьогоріч, отож, з ними можна (і потрібно) поборотися і в підсумку обійти в таблиці.
Росія
Команди країни-агресора цьогоріч виступають вкрай невдало. Два клуби вибули в кваліфікації: ФК Сочі вилетів від сербського Партизана в Лізі конференцій, а казанський Рубін — в цьому ж турнірі від польського Ракува.
Зеніт і Локомотив пройшли без боротьби, відповідно, у групові раунди Ліг Чемпіонів і Ліги Європи. Міг пробитися до Ліги Чемпіонів і Спартак, але він вже в третьому раунді кваліфікації вилетів від Бенфіки, двічі програвши по 0:2, і тепер також гратиме в групі Ліги Європи.
До РФ нам найближче — різниця 2,5 очки. Зеніт потрапив у непросту групу Ліги Чемпіонів з Челсі, Ювентусом і Мальме. Спартаку навіть у Лізі Європи не пощастило — Наполі, Лестер і Легія. А Локомотив змагатиметься з Лаціо, Марселем і Галатасараєм. І де тут набирати очки?!
Україна
Ну, а наші клуби повторюють картину кількох минулих сезонів — все знову звалилося на плечі двох грандів Динамо і Шахтаря. Колос і Ворскла вже вилетіли, а Зоря хоч і гратиме в Лізі конференцій, але з грою, як проти Рапіду, надії на неї мало.
Отож, в Лізі Чемпіонів Динамо потрапило в важку групу з трьома «Б» — Барселоною, Баварією і Бенфікою. А Шахтар зіграє проти торішніх суперників Інтера і Реала, а також — проти молдавського Шеріфа українського тренера Юрія Вернидуба. Зорю ж навіть в Лізі конференцій «знайшов» гранд — італійська Рома Жозе Моуріньо. В групі також болгарський ЦСКА і норвезький Боде-Глімт. Суперники ніби й цілком «по зубах», але Віктору Скрипнику потрібно терміново підвищувати рівень гри своєї команди.
Отож, який ми робимо висновок щодо перспектив боротьби за десятку — очевидно, що цьогоріч вона буде вестися, як то кажуть, «на мінімалках» між Шотландією, Росією і Україною. Можливостей набрати очки у суперників не так багато, а тому кожен пункт, фактично, справді буде на вагу золота. І будь-яка «незапланована» втрата одним клубом може обернутися катастрофою для клубного футболу цілої країни.
Роман КИПИБІДА
Читайте також:
Куди подівся футбол: в Україні триває зміна трансляторів важливих матчів
Коментувати