Перитонеальний карциноматоз – це поява ракових клітин на поверхні перитонеуму. Це оболонка, що покриває внутрішні органи в черевній порожнині.
Це ускладнення може виникнути як при первинних пухлинах у черевній порожнині (наприклад, рак яєчників, рак шлунка), так і при метастатичному поширенні ракових клітин з інших органів. Карциноматоз відрізняється від первинного раку очеревини, який виникає в цих тканинах. Лікарі лікують ці два стани по-різному.
Багато видів раку можуть поширюватися на черевну порожнину, призводячи до карциноматозу очеревини. До них належать:
- Рак апендикса.
- Рак товстої кишки.
- Рак підшлункової залози.
- Рак шлунка.
- Первинний рак очеревини – пухлини виникають в тканинах очеревини (клітини, що вистилають черевну стінку і органи), наприклад, мезотеліома.
Симптоми
Симптоми перитонеального карциноматозу часто нечіткі. Деякі люди взагалі не відчувають жодних симптомів, особливо на ранніх стадіях захворювання.
Симптоми можуть включати:
- Здуття живота або припухлість у цій ділянці.
- Дискомфорт або біль у середній частині тіла.
- Шишка (або маса), яку ви можете відчути при натисканні на живіт.
- Зміни у звичках відвідування туалету, такі як закрепи або часті походи в туалет.
- Нудота або блювота.
- Сильна втома навіть після мінімального навантаження.
При появі перерахованих вище симптомів вам необхідно звернутися до лікаря. Ці явища не обов’язково пов’язані з раком, вони можуть бути спричинені й іншими захворюваннями. Але в будь-якому разі такі порушення в роботі організму вимагають з’ясування причин того, чому це відбувається.
Діагностика перитонеального карциноматозу
У Лікарні ізраїльської онкології LISOD для діагностики карциноматозу очеревини використовують такі методи:
- Візуалізаційні дослідження – комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ) фіксують дрібні деталі черевної порожнини і допомагають лікарям точно визначити місцезнаходження ракових клітин і потенційне поширення раку.
- Аналіз тканин або рідини – це процедура, під час якої лікарі видаляють невеликий шматочок пухлинної тканини або черевної рідини. Потім патологоанатоми (лікарі, що спеціалізуються на діагностиці) досліджують клітини під мікроскопом на наявність ознак раку. Ці тести можуть підтвердити або виключити рак.
Лікування перитонеального карциноматозу
Лікування перитонеального карциноматозу може бути складним і зазвичай включає комбінацію різних методів:
- Циторедуктивна хірургія. Це велика операція, під час якої видаляють пухлини і видимі ділянки карциноматозу. Під час цієї операції також може проводитися гіпертермічна інтравенозна хімієтерапія (HIPEC) – введення хімієтерапевтичних препаратів у черевну порожнину, які потім нагрівають.
- Системна хімієтерапія. Використовується для знищення ракових клітин, які могли поширитися в інші частини організму.
- Симптоматична підтримка. Окремі методи спрямовані на поліпшення якості життя пацієнта, зменшення болю, зняття симптомів асциту та інших проявів захворювання.
- Паліативна допомога. Використовується в тих випадках, коли рак перебуває на пізній стадії і лікування спрямоване не на боротьбу з пухлиною, а на полегшення симптомів і поліпшення комфорту пацієнта.
Лікування залежить від стадії раку, стану пацієнта та інших чинників. Важливо обговорити всі можливі варіанти лікування і план з вашою лікувальною командою, щоб вибрати найбільш підходящий шлях.
Коментувати