На південному заході від Тернополя розкинулося невеличке містечко Підгайці (не варто плутати з однойменними поселеннями у Волинський, Львівській, Кіровоградській та Рівненській областях).
Районний центр славиться атмосферними вуличками та історіями (й історією, зокрема).
Аби це довести, пропоную вам ознайомитися з рядом цікавинок. Що ж, поїхали:
- Древнє місто. Перша писемна згадка про Підгайці датується 1436 роком. Проте поселення на цих територіях з’явилися ще до нашої ери. Але що цікаво, кілька століть тут ніхто не селився.
- Усе – від лісів. Назва міста пішла від густої флори довкола та гори. Перше поселення називали «Під гаєм». Згодом – Підгайці. Проте, за деякими джерелами, селище спочатку називали Тудинка, але ця інформація немає достеменного підтвердження.
- Всього по два. Йдеться про Магдебурзьке право. Його місто здобувало аж двічі – у 1469-му та 1539-му. До слова, мало яке поселення може похвалитися цим фактом.
- Важлива артерія. Мало хто знає, проте Підгайці лежали на відтинку Великого Шовкового шляху з Кілії і Білгорода до Центральної Європи. Завдяки цьому в Середньовіччі місто активно розвивалося.
- «Єврейські примари». Ще до жорстоких воєн у місті був єврейський квартал, синагога, крамниці, а головне – кілька тисяч людей. Усе це вщент зруйнували німці. Зараз про цілу культуру нагадують руїни синагоги та кілька надгробків.
6. Сакральна спадщина. Підгайцям все ж вдалося врятувати деякі історичні об’єкти. З-поміж них – Успенська церква (1650-1653); дерев’яна Церква Юра на Старому Місті (1898–1902 рр); Спаська церква, зведена в 1772-му тощо. Ще одним древнім будинком є ратуша, побудована в 1931-му. Серед цікавинок: руїни костелу 1634 року, який побудували на місці колись знищеної церкви 1463-го.
7. Кілька некрополів. У Підгайцях шанують пам’ять померлих, особливо тих, хто боровся за свободу рідного краю. Так, у місті є кілька братських могил та пам’ятних комплексів.
8. Родом з Підгайців, ймовірно, є чоловік Іванки Трамп – зять скандального американського президента. Про це розповідає місцевий історик Степан Колодницький. Якщо вірити документам, саме тут народився й довгий час жив пан Штадтмауер. Він є прадідом Джареда Кушнера по материнській лінії. Що цікаво, про своє слов’янське коріння згадував і сам Джаред.
9. Найменше місто Тернопільщини. Так-так, Підгайці хоч і були чи не найбільшою торговою перлиною Галичини, з часом занепали. Війни зруйнували будівлі, вбили тисячі людей. На жаль, відтоді Підгайці не просто не змогли відновити колишні масштаби й велич, але й продовжують занепадати досі.
10. Неземні скарби. Якщо вірити легендам, в Підгайцях зникли гроші, золото й прикраси Марії Могилянки (молдовської вельможі). Статки на сьогодні оцінюють в кілька десятків мільйонів доларів. От тільки де вони – досі ніхто не знає. Ймовірно, все багатство заховане в тунелях Підгаєцького замку.
Підготувала Христина СЛОТА
Читайте також:
10 цікавих фактів про Підволочиськ
Коментувати