Мандрівка Тернополем продовжується. Ми вже побували біля ставу з усіма його окрасами, відвідали катедру й Алею зірок, стали свідками «Випадкової зустрічі».
Власне від останньої, ставши обличчям до вулиці Руської, можна побачити знаменитий ЦУМ (центральний універмаг). Колись найбільший в області торгівельний заклад сьогодні – відносно невеличка місцина для продажів та розваг. Будували споруду впродовж 1957-59-х років. Відтоді будівля зазнала лише незначних ремонтів.
До слова, ЦУМ зведений на мурах кількавікового католицького костелу, який у свій час зруйнувала радянська влада.
Не доходячи до універмагу, в кількох метрах від «Випадкової зустрічі» розташований пам’ятник Соломії Крушельницькій. Це – перший в Україні постамент виконавиці у повний зріст.
Офіційне відкриття пам’ятника з граніту та бронзи відбулося 22 серпня 2010 року. Заввишки робота 3,8 метра, вага – 3,5 т.
Авторами проєкту стали скульптори брати Андрій та Володимир Сухорські, Володимир Стасюк, архітектор Ізабелля Ткачук, а також Анатолій Водоп’ян та Данило Чепіль.
Зазначу, ідея створити пам’ятник з’явилася ще 1989 року. Тоді навіть біля Тернопільського музичного училища імені Соломії Крушельницької заклали перший камінь. Через брак фінансування роботи призупинили. Збір коштів відновили лише у 2004-му з благодійного концерту.
Якщо стати спиною до ЦУМу, слід перейти невеличку дорогу з бруківки справа й пройти кілька метрів прямо. Справа з’явиться Український дім «Перемога». Культурно-мистецький заклад, перший та найбільший кінотеатр Тернополя. До слова, сьогодні – це єдиний кінотеатр Файного.
Будівлю звели на руїнах житлового приміщення. Відома лише дата завершення будівництва – 1950-й рік.
Сьогодні тут проводять виставки, культурно-мистецькі зустрічі та фестивалі, показують кіно. У закладі навіть проводять невеликі концерти (через обмежену кількість місць).
Виходимо з «Перемоги», крокуємо праворуч повз паби та кафе. Через кілька метрів – культурне серце Файного – драмтеатр. Офіційна назва: Тернопільський академічний обласний драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка.
Про величну споруду із кількома колонами можна говорити днями. Сам театр заснований 8 грудня 1930 року, однак наразі знаходиться у приміщенні, зведеному 1957-го. Архітекторами проєкту були Дмитро Чорновіл, В. Новиков та І. Михайленко.
Загалом театр має основну глядацьку залу на 596 місць та «малу сцену», здатну прийняти 80 осіб. Останню спорудили 1987-го.
Сьогодні театр перебуває на ремонті. Попри це, якщо не буде посилення карантину, відкриття сезону вже планують у вересні.
Загалом кілька разів на тиждень глядачам пропонують різні вистави. Орієнтовна вартість квитка – від 70 гривень.
Христина Слота,
фото, відео з відкритих джерел
Коментувати